Няма политически субект в Народното събрание, с който БСП да разговаря. Това даже не е шайка, а организирана престъпна група.
Това заяви говорителката на парламентарната група на БСП Елена Йончева в предаването „Неделя 150“ на БНР.
„Това е банда, която има свой главатар, свой вожд и последното гласуване, нарушаването на Изборния кодекс, нарушаването на българските закони само доказва това“, добави Йончева.
Според нея всяка година от България изтичат 11 милиарда евро заради корупция и това е извод, който е направила групата на Зелените в Европейския парламент по данни на ЕВРОСТАТ, ОЛАФ и Европейската комисия.
Йончева каза още, че България е в ЕС от 10 години и въпреки помощта на Брюксел е слязла на дъното по всички европейски показатели.
„Чуждестранните инвестиции за последните 10 години са паднали 11 пъти, а за 2018 година са с 40% по-малко, отколкото за 2017-а“, посочи Йончева.
Според нея причините за спада на чуждестранните инвестиции по доклад на Световната банка са три – корупция, липса на предвидимост и лоша съдебна система.
Само през януари 4 фабрики затвориха и отидоха в Румъния, където средната заплата е по-висока, каза още депутатката.
Йончева каза, че БСП няма да се върне в парламента, въпреки че ГЕРБ даде ясна заявка да се откаже от промените в Изборния кодекс, защото „са отнети правата на гражданите и няма шанс за честни избори“.
„За първи път в парламента се погазва закон. Досега такова нещо не се е случило“, коментира говорителката на парламентарната група на БСП.
„Ако БСП не беше се намесила и не беше реагирала, не беше излязла от парламента, което е легитимна форма на протест, хората щяха да влязат в парламента, защото са нарушени техните права“, категорична е Йончева.
ГЕРБ няма шанс за победа, ако изборите са честни. Те ще загубят катастрофално, заяви още Йончева. Тя изтъкна, че близо 70% от българите смятат, че изборите у нас се провеждат по нечестен начин. Като примери за погазване на изборните правила Йончева посочи, че машинното гласуване е прието със закон през 2014 г. и 5 години не е въведено, а сега на практика се обезсмисля.
Според нея машинното гласуване дава 2/3 шанс да не се манипулират изборите. Тя обясни, че през 2017 г. 294 хил. бюлетини са били обявени за невалидни и това са незачетени гласове на български гласоподаватели.
„Има техническа възможност да бъдат осигурени машините. В ИК е казано, че през 2019 г. всички изборни секции трябва да са снабдени с такива. Интерес обаче от машинното гласуване имат всички политически партии, които няма да участват в изборните машинации“, каза още народният представител.
Тя посочи и че избирателните списъци трябва да се изчистят – 2 млн. българи живеят в чужбина, но имат адресна регистрация и тук, затова има опасност с техните регистрации да се злоупотребява. Йончева припомни, че в ИК се казва, че трябва да има публичен регистър на избирателите, където хората ще могат да видят дали някой е гласувал от тяхно име. „ГЕРБ не искат да го направят, за да могат да използват тази възможност за манипулации“, заяви тя.
Йончева коментира, че левицата настоява взимането на решения в изборните комисии да става с мнозинство 2/3. „Това обаче затруднява ГЕРБ и те избраха да бъде с мнозинство 50+1. Това означава, че техните представители в комисиите ще могат да взимат решенията сами. Това не е демократично“, категорична бе тя. Йончева допълни, че ГЕРБ са отнели правото по съдебен ред да се обжалват решенията на изборните комисии с касационна жалба пред Върховния административен съд.
„Стъпка по стъпка се орязват правата на гражданите и се създават условия изборите да бъдат манипулирани. Каква друга може да бъде причината на ГЕРБ да постъпва по този начин, освен за да имат възможност за манипулации. Няма друга логика и българските граждани го виждат“, заключи Елена Йончева.
Източник: Епицентър.бг